Égi oltalmazó járványok idején – Szent Corona, könyörögj érettünk!

A koronavírus okozta aggodalom megakasztja a világ lélegzetét. Ám csak igen kevesen tudják, hogy a Corona nevet nemcsak egy veszélyes vírus viseli, hanem egy kora keresztény vértanú szent is – s e legtöbbünk számára ismeretlen védőszent, Szent Corona (Korona vagy Stephania, „mártír”) kifejezetten a járványok ellen oltalmazó égi segítő és a hitben való hűség, hitbéli állhatatosság példaképe. Érdemes kérni az Ő segítségét, közbenjárását is pl. az alábbi imával:

 

 

Szent Corona keresztény vértanú

(magánájtatosság)

 

Te, aki ifjú feleségként életedet sem kímélted, csakhogy védelmére kelj férjed barátjának, végy bennünket is oltalmadba. Szent Victor, aki hitéért kínokban szenvedve megtapasztalta hősies nagylelkűségedet, jóindulatod, ajánljon a Te és minden védőszentünk oltalmába, most........, ezekben a nehéz időkben. Az Isteni gondviselésbe és a Te égi pártfogásodba ajánlom drága családomat, rokonaimat, barátainkat, de kérjük  közbenjárásodat azokért is, akik épp most a betegeket gyógyítják, ápolják, szentségekkel látják el.
Azokért is imádkozunk, akik a betegségtől rettegve elzárkózva élnek, akikre senki se gondol – légy az ő oltalmuk is ezen nehéz járvány idején.

Szent Corona (vértanúsága: Kr. u. 171. május 14.)
(Az ima letölthető nyomtatható formában)
 

A fenti magánájtatosság közreadása mellett Puss Sándor atya, felvidéki jezsuita szerzetes további gondolata az is, hogy nekünk Magyaroknak. köztünk nekünk magyar cserkészeknek is mielőbb kellene közösen egy fogadalmi kápolnát építenünk, ami megállítja a járványt.

 

 

 

Szent Corona - mit is érdemes tudnunk róla?

A szent vértanút többnyire két pálmaággal vagy – latin neve jelentésének megfelelően – koronával ábrázolják. Neve, Corona (Korona) megkoronázottat, koronát, koszorút jelent; a Stephania névváltozat mártírhalálára utal.
A legendák szerint egy katona, Szent Viktor vértanú barátjának a hitvese volt. Viktor a keresztényüldözés idején a halálos fenyegetés ellenére sem volt hajlandó megtagadni Krisztusba vetett hitét, ezért lefejezték. Kivégzése előtt az ifjú Corona odalépett hozzá, hogy vigasztaló, bátorító szavakkal támogassa, ezért a lányt is elfogták.
A hagyomány szerint Corona is mártírként halt meg Antoninus Pius vagy Diocletianus császár uralkodása alatt, keresztényüldözés idején. Tizenhat éves volt, amikor kegyetlen (pálmaágakhoz kötődő – innen ikonográfiai attribútuma) vértanúságot szenvedett. Elfogatása és kínvallatása ellenére is kiállt Krisztusba vetett hitéért. Végül két egymáshoz hajlított pálmafához kötözték, melyek felpattanó törzsei szétszakították a koronájukhoz feszített lány testét.
Szent Corona és Sienai Szent Viktor feltehetőleg Kr. u. 175 körül Szíriában vagy Egyiptomban, a thébai sivatagban, kopt források szerint Antiochiában szenvedett vértanúságot. A Szent Coronáról szóló legendák (miként napjaink vírusa is) országokat, kontinenseket ívelnek át. Az egyik hagyomány szerint Viktor és Corona Damaszkuszban haltak meg. Corona vértanúsága történetének további változatai is fennmaradtak, ezzel magyarázató, hogy halálának helyszínét illetően más országok, városok is szóba kerültek: így Antiochia, Alexandria, Szicília vagy akár Marseille.
Tisztelete a görög- és a római katolikus, az ortodox és az etióp egyházban is él. Észak- és Közép-Olaszországban a 6. századtól a hitben való hűség, kitartás példaképe. A korábban említett (német nyelvű) lexikon szerint Szent Corona hathatós égi oltalmazó nagy viharok idején. A hitbéli állhatatosságban a keresztények segítője. A rejtett kincsek védelmezője és gonosz lelkek elűzője hírében is áll. Sokan fordultak hozzá közbenjárásért. S ami jelenleg különös hangsúlyt kap: a Heiligenlexikon szerint

Szent Corona égi oltalmazó járványok idején.

A 14. századtól nagy tiszteletnek örvendett Csehországban, Ausztriában és Németországban. Bécsben is ismerték és tisztelték e vértanú szentet: az osztrák pénzegység, mely 1924-ig volt forgalomban, az ő neve után kapta a Krone, azaz korona nevet. 

 

 

Forrás: Internet és Magyar Kurír