A cserkészet

A cserkészet célja

A magyar cserkészmozgalom célja, hogy a társadalmat (legyen az többségében magyarok által lakott, avagy eltérő többségű nemzeti környezet) olyan életrevaló, hazája és nemzeti iránt elkötelezett, felelős, egészséges polgárok alkossák, akiknek fontos, hogy önmaguk folyamatos nevelése által az Isten felé növekedjenek.

 

A magyar cserkészet küldetése

Önkéntesei által ifjúságnevelést végez, illetve életmodellt nyújt, saját nem-formális nevelési módszerével, a helyi közösségekkel együttműködve, általában hét éves kortól mindenkinek, aki nyitott elveinkre és közössége életében tevékenyen részt vállal.

 

A mozgalom a cserkészmódszert alkalmazza: egy nem-formális nevelési módszert, amely nagyban épít a szabadban végzett elfoglaltságokra, többek között a táborozásra, erdei és vízi életre, túrákra és sportra. A cserkészet széles körben ismert jellegzetessége a társadalmi egyenlőtlenségeket elfedni hivatott egyenruha, nyakkendővel és cserkészkalappal vagy más fejfedővel.

 

2010-ben világszerte 42 millió cserkész tevékenykedett, 216 országban és területen; ezzel a cserkészet a világ legnagyobb ifjúsági mozgalma. A két legnagyobb ernyőszervezet Cserkész Világszövetség (WOSM) és a Cserkészlány Világszövetség (WAGGGS). A magyar cserkészet világszerte jelen van.