Jelenlegi hely
Kálmán László rangos magyar állami kitüntetést kapott
Rimaszombat. 2019. április 4-én Magyar Ezüst Érdemkereszttel tüntették ki a 95 éves Kálmán László szülészorvost, cserkésztisztet. Kálmán Laci bácsi, ahogy cserkészkörökben hívják, szakmájával, elhivatottságával és cserkészvezetői tevékenységével egész életében a felvidéki családokért dolgozott. A kitüntetést a rimaszombati városházán szűk körben – családja, barátai és a cserkészek körében – adta át neki Haraszti Attila kassai főkonzul. Köszöntőt mondott Rigó László, Rimaszombat alpolgármestere és Gál Erik, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség elnöke.
Kálmán László gyerekkora óta cserkészkedett, az 1930-as években tett cserkészfogadalmat. Gimnazista cserkészvezetőként pedig az 1939-1940-es hárshegyi központi őrsvezetőképző táborban találkozott a magyar főcserkésszel is, Gróf Teleki Pállal. Nagyon vonzotta a repülés, a cserkészmozgalom keretében pilótavizsgát szerzett vitorlázógépekre. Az érettségi után a szombathelyi repülőgépakadémiára jelentkezett, majd a háborúba őt is besorozták. A háború után Budapesten végezte el az orvosi egyetemet, majd 1950-ben tért vissza Rimaszombatba. Egy évvel később már a rimaszombati kórház szülészetén dolgozott. A harmincöt évnyi orvosi szolgálat során még a legóvatosabb számítás szerint is legkevesebb tizenötezer szülést vezetett le Kálmán László szülész, bár valószínűleg ez a szám sokkal magasabb. A rendszerváltást és a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség újjáalakulását követően azonnal újraszervezte a rimaszombati cserkészetet, amelynek ma is aktív tagja öregcserkészként. A rimaszombati szlovák cserkészcsapatok működését is szervezte, hosszú ideig a Szlovák Cserkészszövetség (Slovenský skauting) járási vezetője volt, valamint elindította a rimaszombati 503. sz. Tompa Mihály Öregcserkészklubot is, amely ma is rendszeresen, havi szinten működik.
„Kálmán Laci bácsi cserkésztestvérünk nagyon sokat munkálkodott a magyar közösségért, és mindezt anyagi ellenszolgáltatás vagy jutalom nélkül tette és teszi, ami a mai elanyagiasodott világban már szinte hihetetlennek tűnik. Ezt csak olyan ember képes véghezvinni, akinek egész létét átitatja a cserkésznevelés adta önzetlenség, a másokon való segítés akarata, a nemeslelkűség. Ezeket a tulajdonságokat igyekszik Laci bácsi ma is átadni minél több fiatalnak, hogy hasznosabb tagjaivá váljanak a társadalomnak. Munkásságát és életművét a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség 2002-ben a Beszédes Lajos Érdemérem arany fokozatával, majd 2011-ben a szervezet legmagasabb elismerésével, a Csodaszarvas Díszérem arany fokozatával köszönte meg” – mondta Csémi Szilárd, az SZMCS ügyvezető elnöke Kálmán László cserkésztisztről.
szmcs-p
A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségről
A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség 1990. március 11-én alakult újjá, jelenleg több mint 1400 tagot számlál. Az elmúlt közel három évtized alatt Szlovákia legnagyobb magyar gyermek- és ifjúságnevelő szervezetévé nőtte ki magát. Gyermekekkel és fiatalokkal egyaránt, heti szinten önkéntes nevelőmunkát folytat. Pár évvel ezelőtt önerőből átalakította nevelési módszerét, 2018-ban pedig megújította a Cserkész című havilapot tartamilag, külsőleg egyaránt. A cserkészcsapatokban hónapról hónapra több száz gyermek számára teszik lehetővé a játszva fejlődés élményét.
Sajtókapcsolat:
Juhász Szabó Csilla
kommunikációs vezető
E-mail: press@szmcs.sk
Telefon: +421 907 55 87 97