Jelenlegi hely
Az emlékezés napja 2020-ban Felvidéken
Idén különleges módon zajlott le a Nemzetközi Gyertyagyújtási Akció november 11-én 11 órakor, melyet 2009-ben indított útjára a főszervező székesfehérvári Krajczáros Alapítvány. Felvidéki partnerével, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetséggel köüzösen a járványhelyzet miatt idén arra kérték a lakosokat, hogy a nagyszabású megemlékezések helyett inkább a belső, családias megemlékezést részesítsék előnyben betartva az előírásokat, és ha nem áll módjukba egy-egy emlékműhöz, katonasírhoz elzarándokolni, akkor a lakásuk vagy intézményük ablakában, bejáratánál legalább egy szál mécses vagy gyertya meggyújtásával fejezzék ki tiszteleteteket a hazájukért halt magyar és más nemzetek katonái iránt.
A határokon átnyúló kezdeményezés további célja, hogy a „közös Európában együtt emlékezés” jegyében a ma élő nemzedék tagjai közül minél többen érezzék sajátjuknak a csatatereken maradt déd- és ükapáink sorsát, és tekintsék fontosnak az emlékezetünk közös ébrentartását.
Az előzetes felhívást a mediapartnerünk, a Felvidek.ma hírportálnak köszönhetően itt olvashatjuk:
https://felvidek.ma/2020/11/11-11-11-11-nemzetkozi-gyertyagyujtasi-akcio-2020-ban-is/
A kezdeményezéshez 2020-ban is többen csatlakoztak Felvidékről, köztük magánszemélyek, óvodák, iskolák, cserkészcsapatok, a Szövetség a Közös Célokért ernyőszervezet és a Felvidek.ma hírportál, társadalmi és civil szervezetek, önkormányzatok. A visszajelzésekből a teljesség igénye nélkül válogattunk párat az alábbiakban.
Köszönjük az érintetteknek a csatlakozást, jó érzés az, hogy ilyen nehéz, emberpróbáló időkben sem feledkezünk el az elődeink áldozatvállalásról, mindarról, amit értünk vállaltak!
Szeretettel:
Csémi Szilárd, az SZMCS ügyvezető elnöke
Immár negyedik alkalommal égett a gyertya Nagymagyaron az országzászlónál 11. hónap 11-én a háborúk áldozatainak emlékére a NaKK szervezésében. A jelenlegi járványügyi helyzet miatt nem emlékezhettünk közösen, ezért az emlékezők otthon gyújtottak egy mécsest a hazájukért hősi halált halt katonák tiszteletére.
Pőcz Ibolya, Nagymagyari Kulturális Közösség
A GRACE nagypakai egészségkárosultak egyesülete ,mint minden évben idén is csatlakozott a nemzetközi gyertyagyújtási akcióhoz. Mi Kispakán az első világháborús emlékműnél helyeztünk el saját készítésű koszorút pipacsból és gyújtottunk mécseseket.
A koronavírus-járvány miatt idén csak szűkebb körben tudtuk megszervezni az eseményt, életben tartani és tovább adni azt az emléket, amelyet a magyar katonák hoztak 1914 és 1918 között.A megemlékezésen a Flandria mezején és Illyés Gyula Ne feledd című verseket szavalták a GRACE ifjúsági csoport két tagja Petrovič Vivien és Flórián.
A megemlékezést beárnyékolta az első világháborús emlékmű rossz állapota, amelyen szinte olvashatatlanok az elesett hősök nevei.
Sárközi Tibor elnök, GRACE nagypakai egészségkárosultak egyesülete
Felvidéki kis kis óvodánk ismét nagy szeretettel bekapcsolódott 2020.11.11-én 11:00-11 perckor a nemzetközi gyertya gyújtási akcióba.Előző héten a gyermekek 2 mandulafát ültettek az óvodánk elé, "Soha többé háborút" jelképeként, majd az adott időben emlékeztünk a háborúban elhunyt hősökre, nagy tisztelettel, gyertyagyújtással! Béke poraikra!
Bc. Brezo Kata, Bélyi Óvoda
Nagy Attila helytörténész barátommal bekapcsolódtunk a Csallókös-Szerdahelyi Kaszinó 1860 és a Pázmaneum Társulás nevében a nemzetközi gyertyagyújtási akcióba a hősök emlékére Kárpát-medencében. Gyertyát gyújtottunk a Hősök emlékművénél és a hadifogolytábor temetőjének kápolnájánál is.
A megemlékezés egyik fő célja, hogy a „közös Európában együttes emlékezés” jegyében a ma élő nemzedék tagjai közül minél többen érezzék sajátjuknak a csatatereken maradt déd- és ükapáink sorsát, tekintsék fontosnak az emlékezetünk ébrentartását. A hősök – köztük a számtalan közkatona – ezáltal lesznek halhatatlanok.
A megemlékezés jelképei a gyertyaláng és a pipacs, valamint a 11-11-11-11 számsor. A számsor megfejtése egyszerű, ugyanis 1918. 11. hónapjának 11. napján 11 óra 11 perckor lépett életbe a fegyvernyugvásról szóló megállapodás, mellyel befejeződtek a harci cselekmények a fronton, s katonai értelemben kezdetét vette a négy éve milliók által várt béke időszaka az első világháborút követően.
Soha többé háborút!
Karaffa Attila alpolgármester, Dunaszerdehely
A Érsekújvári szent József temetöben emlékezést tartottunk az elesett katonák sírjánál gyertyagyújtással.
František Daniel, Háromhidak Polgári Társulás (Občianske združenie Za troma mostami)
Emlékezünk a hősökre
A Cakói Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolát 52 tanuló látogatja. Koruk - néhány kivételtől eltekintve - hat és tíz év között van. Mondhatnánk, kicsik még, de már eléggé nagyok ahhoz, hogy megemlékezzünk velük a hazájukért harcoló hősökről.
Az emlékezést az egyes osztályokban beszélgetéssel kezdtük. Felidéztük a régmúlt időket. A beszélgetés során sok kérdés fogalmazódott meg, amelyekre válaszokat kerestünk. Milyen lehetett a háború, és milyen a béke? Hogyan lett és hogyan lesz valakiből katona? Hogyan telt, hogyan telnek a katonák mindennapjai? Kik a hősök? Vajon mit tartottak a legfontosabbnak? Miért vállalták a veszélyt, a hatalmas áldozatokat? Mi lehetett nekik a legnehezebb? Hogyan segítették egymást a honvédek? Miért a gyertyláng és a pipacs lett a megemlékezés jelképe? Minden nemzetnek vannak hősei? Az iskola közössége nevében köszönöm szépen a lehetőséget! Úgy tapasztaltuk a munkatársaimmal, hogy nagyon megérintette a téma a gyerekeinket, érdeklődők voltak, még a hat évesek csoportjában is.
Meghallgattuk a Ha kimegyek a doberdói harctérre című dalt, amely a messzi földön harcoló katona érzéseiről szól. Régi képeket nézegettünk a honvédekről. Tizenegy óra után közösen mentünk ki a katolikus templom előtti kereszthez. Ott gyújtottunk mécseseket a hazáért harcoló hősök emlékére.
Az emlékezés erősíti a gyökereinket, a hazafiasságról szóló történetek formálják személyiségünket. Mindannyiunk feladata, hogy tartsuk életben a hősökről szóló emlékeket, s nagy tiszteletben tartott örökségként adjuk át a jövő nemzedéknek!
Győry Magdolna igazgatónő, Cakói Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola
Nagymegyeri cserkészcsapatunk, ahogy az észak-komáromi polgári társulásunk tagjainak sem volt lehetőségük kimenni idén együtt megemlékezni az elesettek katonáról és a háborúk miatt elhunyt civilekről sem, ezért mindkét szervezetet képviselve otthonunkban gyújtottunk egy mécsest.
Csémi Ildikó, a Kuckó polgári társulás és a 23. sz. Arany János cserkészcsapat tagja és a nagymegyeri 23. sz. Arany János cserkész