Jelenlegi hely
EGY ÚJJÁÉLEDT KÖZÖSSÉG
Jubileumi cserkészgyűjteménnyel és fotókiállítással ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség Dunaszerdahelyen a Csallóközi Múzeumban.
Gál Erik, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség (SZMCS) elnöke elmondta, hogy a cserkészvezetők az évek során sok mindent tettek, s amit tettek, nem munkának tekintették, hanem jó mókának. Amit cserébe kaptak, az a cserkész életérzés és a szeretet volt. Érdekességként azt is elárulta, hogy a cserkészek jellegzetes balkezes kézfogása honnan ered.
Régen a bal kéz tartotta a pajzsot, a jobb a fegyvert. Így a bal kézzel kezet adó ember nem védekezik, hanem őszintén nyitott a másik fél számára.
„Nagyon sok munka van mögöttünk, és rengeteg előttünk. Én azt gondolom, hogy egy szervezet akkor tud igazán hosszú évtizedeken keresztül aktív maradni, ha képes követni a változó világot, és úgy megújulni, hogy közben az alapértékeiből semmit nem ad fel” – mondta Gál Erik.
A szövetség fennállásának utolsó tíz évében jelentős változásokon ment keresztül. Megváltoztatták szervezeti felépítésüket, átgondolták a feladataikat, új felelősöket határoztak meg, hogy a cserkészetet még inkább az új kor igényeihez tudják formálni. Több éves folyamat során megalkották új nevelési módszerüket, még biztosabb alapokra helyezték nevelőmunkájukat.
Azok, akik nem tudnák, milyen volt a tábori élet, egy imitált őrsi körleten keresztül tekinthettek be a kulisszák mögé.
Mindezek mellett saját készítésű használati eszközök, fából és kötélből készült tárgyak is a gyűjtemény részét képezték és számos bicska, ami nélkül egy cserkész nem is létezhetne.
A kiállítás megnyitójára a Ma7 médiacsalád SzóBeszéd című műsorának a stábja is ellátogatott. Az ott készült videófelvételt a oldalon tekinthetik meg.
A járvány idején a cserkészek nevelői tevékenysége és a kiscsoportos őrsi foglalkozások a virtuális térbe helyeződtek át. A krízishelyzetben tevékenységüket bővítették többek között a felvidéki magyar cserkészek részére nyújtott online képzésekkel, a lakosság körében védőmaszkokról és a védekezésről szóló többnyelvű információs szórólapokat terjesztettek, a rászorulóknak bevásároltak.
Időseket és magányosokat hívtak fel egy baráti beszélgetésre vagy éppen magyar nyelvű gyerektevékenységeket és foglalkozásokat állítottak össze a háztartások részére.
A Kuckó Polgári Társulás, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség, a Csallóközi Múzeum, valamint a Nagyszombati Kerületi Önkormányzat rendezésében megtartott tárlatnyitó kultúrműsorában Csémi Csillag Virág, a nagymegyeri 23. számú Arany János Cserkészcsapat tagja működött közre. Az eseményen tiszteletét tette Karaffa Attila, Dunaszerdahely város alpolgármestere, valamint Ajpek Gabriella, a cserkészszövetség egykori elnöke is.
Árverés és licit a fényképkiállításból
A kiállítás részét képezte az az összeállítás is, melyet Szülőföldem címen az elmúlt hónapokban Brüsszelben, Galántán, Pozsonyban, Nagymegyeren és Komáromban tekinthettek meg az érdeklődők nyolc tehetséges felvidéki amatőr fotós fényképeiből. Mint azt Csémi Szilárdtól megtudtuk, a kiállító fotóművészek a vászonfotók felét, azaz 12 darabot felajánlottak a Cserkészszövetségnek jótékonysági célokra. Ezek a dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeumban találhatók, s a képek alá írt kommentben lehetett rájuk licitálni a szövetség Facebook-oldalán.
Az árverés nemes célt szolgált, a várható bevétel az idén 30. évfordulóját ünneplő országos szervezet keresztény-keresztyén alapokon nyugvó, magyarságmegtartó, ifjúságnevelő munkáját segíti majd.
Kezdő licit minden fotó esetében: 30 € volt, az SZMCS újjáalakulásának 30. évfordulója kapcsán.
Forrás:
ma7.sk
dunaszerdahelyi.sk
dunaszerdahelyi.sk
felvidek.ma
felvidek.ma