Jelenlegi hely
Kormányosképző a Szlovák vízicserkészeknél
Az SZMCS tagjai is részt vettek a Szlovák Cserkészszövetség kormányosképző tanfolyamán úgy a résztvevői, mint a vezetői oldalon is. Kattintás után elolvashatod Borka Dávid, az egyik hajó kapitányának beszámolóját.
Prečítaj si to aj po slovensky!
Valamikor régen, kissrác koromban a cserkészotthonunk mellett tartottak foglalkozásokat az érsekújvári szlovák cserkészek. Egyre ritkábban láttuk őket, jómagam már csak az utolsó cserkészre emlékszem (nem, nem a Bruce Willis), aki egy szemüveges srác volt hegyi bicajjal meg egy hatalmas lakattal…
Nem jegyezhetünk túl sok közös akciót a Szlovák Cserkészszövetséggel (Slovenský skauting – SLSK), annak ellenére, hogy egy országban emeljük tisztelgésre kezünket zászlaink előtt.
Vízicserkész berkekben 2008-ban tört meg a jég, ekkor vettünk részt először az AQUA 2008 nevű vízicserkész jamboreen, ahol a kenu programot biztosítottuk, ekkor ismertük meg a szlovák vízicserkészet mozgatórugóit.
Pár hónapja megszólított Trysko, a NAVS (Námorná akadémia vodných skautov) kapitánya (a SLSK vízivezető-képző táborának parancsnoka), hogy szeretné, ha néhány SZMCS-s vízicserkész vezető is résztvenne a KK 2012 kormányosképző kurzus szervezésében.
Mivel ez egy más jellegű képzés, mint a mi vízivezető-képző táboraink, gondoltam érdemes lesz belelátni, így rábólintottam.
Itt szeretném kiemelni az érsekújvári Kis Kata Zsófia nevét, aki vállalkozott arra, hogy magyarként és főleg egymaga részt vegyen a teljes mértékben szlovák nyelvű, szellemi és fizikai téren egyaránt igényes képzésen.
Mivel a SLSK vízicserkész-rendszere eltér a miénktől, leírok néhány különbséget:
Vannak külön szárazföldi és vízicserkész csapatok, melyeket Kikötőknek hívnak (Prístav). A csapatparancsnokot nevezik kapitánynak (kapitán), az őrsvezetőket kormányosoknak (kormidelník), de az őrs tagjai is felkapaszkodhatnak a ranglétrán (úszómester-plavčík, csónakos-člnár...).
Mindez persze vízi egyenruhában, Popeye-sapkában, matróz szellemben, és sok vízi programmal.
A képzés a Franklin-expedíció (nézz utána a Wikipédián) szellemében négy kapitány és nyolc tiszt irányításával folyt, 13-17 éves résztvevők (kadétok) számára, akiknek szándékukban áll a jövőben fiatalabbakkal foglalkozni (mintha nálunk valaki a SÖV, az ŐV és a VVK képzéséből gyúrna egy újabb kurzust).
A KK 2012 három egymást követő hónap három hétvégéjét foglalta magába, a következőképpen:
- hétvége: előadások
A kadétok egy komoly beíratási procedúrán mentek keresztül, mely végén a hajóorvos várta őket, majd megkapták a fényképes leckekönyvet.
Elméleti előadások sorozata várta őket, de a nap minden egyes perce a tengerészek életére jellemző apróságokkal volt fűszerezve. Vasárnap délelőtt a trencséni fedett uszodában gyakorlati oktatás, úszás, vízből való mentés, eszkimófordulás (igen, kajakokkal).
- hétvége: vízitúra.
Neoprén ruha, mellény, sisak, gumitutajok, és egy remek élmény. Délben egy motoros vendéglőnél kaja, majd a Közép-európai Jamboree AQUA programjának szervezői váltották a kadétokat a vízen, akik velünk párhuzamosan tartották csapatépítő megbeszélésüket. Itt már sok SZMCS-s vén tengeri rókával találkoztam, mivel a kenu-programot mi biztosítjuk a Jamboreen.
Este tengerész minisoaré (matrózbál) élő zenével, a hajószakács fogásaival, vidám játékokkal, tánccal. Itt zajlott két egyszemélyes kis hajó, a H.M.S. Terror és a H.M.S. Erebus keresztelője is, melyeket egy cseh vízicserkész, Bidlo készített a KK 2012 tiszteletére.
- hétvége:
A 4 Tűz (4 Ohne) hadijáték.
Trysko szerette volna, ha a résztvevők eljutnának olyan közegbe, ahol magyar cserkészek működnek, így az akció Palást mellett lett megszervezve, az ipolyfödémesi erdőkben.
100 hektár, 120 résztvevő, 24 óra, 4 csapat, 16 állomáspont, arcfesték, vaddisznók, egészségügyi felügyelet…
A kadétok itt már az otthonról biztosított saját kéttagú legénységükkel járták a terepet, foglalták el az állomásokat, teljesítették a feladatokat, és küzdöttek kendőrántással a saját életükért vagy skalpokért.
Kata legénységét az érsekújvári 7.sz. Czuczor Gergely Cserkészcsapat két cserkésze, Csuport Virág Emma, és Kis Mátyás András alkotta, akiket a hadijátékon tanúsított bátorságukért és kitartásukért illet dicséret.
A kurzus ideje alatt a kadétok (önkéntes alapon) kidolgozhattak egy saját roverprojektet is, melynek abszolválása után kitűzhetik gallérjukra az RS (rover scout) jelzést.
A NAVS nevében szeretném megköszönni a SZMCS vezetőségének támogatását, és a palásti Szent György Cserkészcsapat vezetőinek és rovereinek segítségét a hadijáték és egyéb logisztikai feladatok lebonyolításában.
Dawkie
Fotók, videók és minden egyéb a képzés oldalán.
Kis Kata Zsófia beszámolóját elolvashatod a szeptemberi Cserkészben!