Jelenlegi hely
Külhoni Magyarságért Díjjal tüntették ki a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetséget
Budapest/Dunaszerdahely. A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség a Külhoni Magyarságért Díjat vehetett át augusztus 20-án, Budapesten az Országházban. A díjat Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára adta át Gál Eriknek, az SZMCS elnökének.
„Köszönjük, hogy az újjáalakulásunk óta már közel három évtizedes nevelőmunkánkat a magyar állam is figyelemmel követi, és érdemesnek tartja arra, hogy díjban részesítse. Egy non-profit szervezet életében kiemelten fontos, ha kívülálló személyek, intézmények is pozitív véleményt formálnak munkánkról, ez az, ami megerősít minket abban, hogy jó úton haladunk, és támogatást ad, hogy ezt töretlenül folytatni is tudjuk. Szlovákiai magyar szervezetként küldetésünk, hogy a cserkészettel, természetszeretettel, hitéleti neveléssel együtt a magyarságunkért érzett felelősséget is elültessük fiatal tagjainkban, és hogy nemzeti értékeinket a mindennapokban is meg tudjuk élni évtizedek múlva is. Ez a díj mindannyiunknak szól: a mostani 1400 tagunknak, és ugyanúgy mindenkinek, aki valaha a cserkészeten keresztül tett a felvidéki magyarságért” – mondta Gál Erik, az SZMCS elnöke.
Semjén Zsolt beszédében kifejtette, a kormány megtette, ami a feladata, biztosította a szervezeti, közjogi és anyagi hátteret a külhoni magyarságnak. A kormány mindent biztosít a magyar identitás megőrzéséhez, hogy mindenki Szent István államának tagja lehessen, függetlenül attól, hol él a világban – fogalmazott, majd hozzátette, mindez azonban csak keret, amely akkor telik meg „magyar élettel”, ha olyan szervezetek, emberek vannak a külhonban, mint a mostani díjazottak, akik élettel tudják megtölteni a létező struktúrákat.
A Külhoni Magyarságért Díj alapításáról egy 2011-es miniszterelnöki rendelet döntött, amelynek értelmében a külhoni magyar közösségek érdekében a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, a nemzet örökségének megőrzésében, az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban, a gazdasági önszerveződésben kiemelkedő tevékenységet végző magyarországi és külhoni személyeknek és szervezeteknek a miniszterelnök évente tíz díjat adományoz. A díjakat minden évben Szent István király ünnepe, augusztus 20-a alkalmával adják át.
Az idei díjazottak:
- Bíró Mária és Bíró Árpád, a Ráti Szent Mihály Gyermekotthon vezetői,
- Furu Árpád építészmérnök,
- Horváth Emma, a Csáth Géza Művészetbaráti Kör alapítója és vezetője,
- Lőcsei József, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége isztriai alapszervezete elnöke,
- Korpás Éva énekes,
- Péter Ferenc, Szováta volt polgármestere, Maros Megye Önkormányzatának elnöke,
- Szomi Ilona tanár,
- Tófalvi Éva sportoló,
- a Nyugat-Kanadai Magyar Néptánc Fesztivál,
- és a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség.
A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségről
A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség 1990. március 11-én alakult újjá, jelenleg közel 1400 tagot számlál. Az elmúlt közel három évtized alatt Szlovákia legnagyobb magyar gyermek- és ifjúságnevelő szervezetévé nőtte ki magát. Gyermekekkel és fiatalokkal egyaránt, heti szinten önkéntes nevelőmunkát folytat. Évente több országos rendezvényt szerveznek, 2017 nyarán pedig kiemelt rendezvényeként megszervezte az egész tagságot megmozgató összmagyar Szövetségi Nagytábort. A cserkészcsapatokban hónapról hónapra több száz gyermek számára teszik lehetővé a játszva fejlődés élményét.
Sajtókapcsolat:
Juhász Szabó Csilla
kommunikációs vezető
E-mail: press@szmcs.sk
Telefon: +421 907 55 87 97