Magyar Ifjúsági Konferencia 33. rendes ülése

Kányádi Sándor szavaival: “Legelső a nemzet, második a család, és csak harmadsorban nézd a magad javát!”

A hétvégén tartotta a Magyar Ifjúsági Konferencia 33. rendes ülését Nyíregyházán. A programban a régiós videóbeszámolókon kívül a résztvevők tájékozódhattak a legaktuálisabb ifjúságkutatások eredményeiről, a Minority SafePack polgári kezdeményezésről, valamint a plenáris üléseket követően négy szekcióülés közül választhattak:
1. Aktuális kérdések a felsőoktatásban.
2. A magyar fiatalok lelkiállapota és a valláshoz való viszonyuk a 21.században.
3. A digitalizációval járó lehetőségek és veszélyek.
4. Fiatal vállalkozók a Kárpát-medencében - Lehetőségek és jó gyakorlatok megosztása

Ezt követően Verrasztó Dávid kétszeres világbajnoki ezüstérmes és kétszeres Európa-bajnok magyar úszóval beszélgettek. A konferencia végül az alábbiakban és a mellékletben is megtalálható zárónyilatkozatot fogadta el. A konferencia előestéjén a résztvevők Nyíregyházával és annak nevezetességeivel ismerkedtek játékos városismereti akadályverseny keretében, majd kötetlen ismerkedési estet tartottak.
A Felvidéki Régiót mind az öt tagszervezet képviselte: Diákhálózat, Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség, FIRESZ, Via Nova ICS, Selye János Egyetem Hallgatói Önkormányzata.

A konferencián készült képeket itt és itt nézheted meg.

Csémi Szilárd - Kismedve

 

ZÁRÓNYILATKOZAT

A Magyar Ifjúsági Konferencia (továbbiakban: MIK) 2018. február 9-11. között Nyíregyházán tartotta 33. rendes ülését.
A konferencia résztvevőit Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke, Dr. Ulrich Attila, Nyíregyháza Megyei Jogú Város alpolgármestere, dr. Illés Boglárka, az Emberi Erőforrások Minisztériuma ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkára és Hajnal Virág, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője köszöntötte.
A fiatalok képviselőiként alapvetés számunkra, hogy a magyar közösség nemzeti összetartozását erősítsük, melyet semmilyen érdek nem írhat felül. Az előttünk álló időszakban az egyik legfontosabb feladatunk, hogy a Minority SafePack európai polgári kezdeményezést sikerre vigyük. Arra kérjük az összes tagszervezetet, hogy ezt a FUEN által indított nemzeti kisebbségvédelmi kezdeményezést minden régió kezelje sajátjaként és a széleskörű tájékoztatás mellett az aláírások gyűjtésében is vegyék ki a részüket.
Üdvözöljük, hogy Magyarország Kormánya 2018-at a Családok Évének nyilvánította és kiemelt figyelmet fordít a demográfiai kihívások kezelésére. Fontosnak tartjuk mindazokat az intézkedéseket, amelyek a magyar családokat erősítik és ösztönzik a gyermekvállalást, támogatják az otthonteremtést az Anyaországban és külhonban egyaránt.
Szimbolikus számunkra, hogy a MIK ülésére egy háromhatármenti megyében kerül sor és fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy támogatjuk azokat a gazdaság- és közösségfejlesztési programokat, melyek célja a határtérség mindkét oldalán a szülőföldön való megmaradás és gyarapodás.
A fiatal magyar kutatók szellemi és innovációs ereje hálózatba szervezve a magyarság tudományos, gazdasági és kulturális potenciáljának motorja. Ennek okán a MIK továbbra is szorgalmazza a közös tudományos tér fenntartását és fejlesztését, amelynek érdekében olyan programok elindítását javasolja, amely a különböző régiókban élő fiatal kutatók közötti tudományos és szervezeti kapcsolatokat erősíti.
Egyetértünk az anyaországi felsőoktatási hallgatói képviselők rászorultsági és teljesítmény alapú ösztöndíjak emelésével kapcsolatos törekvéseivel és kérjük annak megvalósulásában a Kormány támogatását, hiszen a hallgatói normatíva 2007 óta nem emelkedett.
Üdvözöljük Magyarország Kormányának azon intézkedéseit, melyekkel támogatja a fiatalok nyelvvizsga- és jogosítványszerzését.
Kérjük Magyarország Kormányát, hogy az Erdélyi Országgyűlés 1568. évi korszakalkotó vallásügyi határozatát tekintse kiemelt jelentőségű nemzeti értéknek és a 450 éves tordai ediktumot méltató jubileumi programokat, emlékjelhagyásokat és kiadványokat kezelje kiemelt figyelemmel.
Köszönjük azokat az anyaországi pályázati lehetőségeket, amelyek a külhoni ifjúsági szervezeteket úgy támogatják, hogy ahhoz nem szükségeltetik magyarországi partnerszervezet.
Reményünket fejezzük ki, hogy az Újvidéki Egyetemen a magyar nyelvű felvételi eljárás ügye idén tavasszal megoldódik, és az erről szóló perben a heteken belül megszülető jogerős másodfokú ítélet igazságos lesz és a Vajdasági Magyar Diákszövetség keresetével összhangban áll majd.
Ismételten arra buzdítjuk a szülőket, hogy minden magyarlakta területen, ahol erre lehetőség nyílik, az anyanyelvű oktatást válasszák.
Elítéljük Lilija Hrinevics, Ukrajna oktatási minisztere 2018. február 1-i levelét, melyben a Velencei Bizottság döntését figyelmen kívül hagyva gyakorol nyomást az oktatási intézményekre, emlékeztetve őket arra, hogy az új törvény értelmében ukránul kell oktatniuk, ezzel jelentősen szűkítve a nemzeti kisebbségek alapvető jogait.
Üdvözöljük a Magyar Kormány támogatását a kárpátaljai oktatási, nevelési, egészségügyi, egyházi és gazdasági területeken.

A szekcióbeszélgetések kapcsán az alábbiakat fogalmazzuk meg:
Felkérjük Magyarország Kormányát, hogy továbbra is támogassa a nemzeti identitás megerősítését, testi és lelki nevelést biztosító kisközösségek létrehozását vagy működését, és segítse egy központi jó gyakorlatok megosztására alkalmas webfelület létrehozását.
A külhoni gazdaságélénkítő programok sikeréhez szükséges a vállalkozói tudás fejlesztése a fiatal vállalkozók körében tutor-mentori, illetve e-learning programok elindításával, anyaországi meglévő hagyományos és online képzések kiterjesztésével a teljes Kárpát-medencében. Ehhez online információs portál, illetve üzleti fórumok elindítását javasoljuk, továbbá a vállalkozói attitűd fejlesztését a köz- és felsőoktatásban.
Kérjük a Magyar Kormányt, hogy hozza létre a Nemzeti Kibervédelmi és Tájékoztatási Alapot, hogy ezáltal is növekedjen a magyar fiatalokban a digitális kompetencia.

A MIK soron következő ülését Felvidéken tartja.
Nyíregyháza, 2018.02.10.