Jelenlegi hely
Magyar Ifjúsági Konferencia 35. ülése
Magyar Ifjúsági Konferencia Várgesztesen alapszabályt módosított
A Magyar Ifjúsági Konferencia (továbbiakban: MIK) a magyar ifjúság legmagasabb szintű közös fóruma 2018. november 23-25. között Várgesztesen tartotta 35. rendes ülését.
A konferencia résztvevőit Rising Károlyné Várgesztes polgármestere, valamint Széles Csongor az EMMI Ifjúságügyi Főosztályának vezetője köszöntötte.
Felvidéket a Diákhálózat, a Selye János Egyetem Hallgatói Önkormányzata, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség és a Via Nova képviselte, egyedüliként ez alkalommal a FIRESZ nem tudott képviselőt küldeni.
Az eddigi szokásokkal ellentétben az ernyőszervezet már pénteken megtartotta közgyűlését, ahol új tagszervetek csatlakozásáról döntöttek, valamint alapszabályzatot is módosítottak. Szombaton a MIK szakmai napján a résztvevők tájékoztatást kaptak a Közép-Kelet-Európa geopolitikai helyzetéről a Külügyi és Külgazdasági Intézet jóvoltából. Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke mondta el gondolatait a jövő évi európai uniós választások előtt, dr. Illés Boglárka, az EMMI ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkára pedig a EMMI Ifjúságpolitikáját, kiemelten a Nemzeti Tehetség Programot mutatta be.
A nap további részében szó esett még a kisebbségi jogvédelemről, a Magyar Kormány aktuális pályázati lehetőségeiről és az ifjúsági kutatásokról.
Az alábbiakban olvasható a MIK Zárónyilatkozata.
A konferencia pillanatképeit itt lehet megtekinteni.
Zárónyilatkozat
A Magyar Ifjúsági Konferencia (továbbiakban: MIK) a magyar ifjúság legmagasabb szintű közös fóruma 2018. november 23-25. között Várgesztesen tartotta 35. rendes ülését.
A konferencia résztvevőit Rising Károlyné Várgesztes polgármestere, valamint Széles Csongor az EMMI Ifjúságügyi Főosztályának vezetője köszöntötte.
A találkozó során a MIK felülvizsgálta alapszabályát, amelynek során kiemelt figyelmet kapott a szervezet működési feltételeinek erősítése, valamint a tagfelvételi eljárás szabályozása. Örömmel fogadtuk a visszatérő tagszervezeteink újbóli csatlakozását és továbbra is várjuk az összmagyar ifjúság különböző csoportjait képviselő egykori és jövőbeni tagszervezetek jelentkezését.
Az 1918-as év eseményeinek évfordulóján kiemelten hívjuk fel a döntéshozók és a közvélemény figyelmét az 1918-1920-as időszak centenáriumára.
Elítéljük a kárpátaljai magyarság elleni feszültségkeltés minden formáját. Ennek tipikus példái voltak többek között a kárpátaljai magyar közéleti személyiségeket szeparatizmussal vádoló óriásplakátok. Példátlannak és felháborítónak tartjuk a kettős állampolgárok vegzálását, fenyegetését és listázását. Üdvözöljük Magyarország Kormányának töretlen támogatását és erőfeszítéseit, melyet a kárpátaljai magyar közösség szülőföldön való boldogulásáért, megmaradásáért végez.
Elfogadhatatlannak tartjuk a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaállamosítását. A MIK minden rendelkezésére álló eszközzel támogatja az Erdélyi Református Egyházkerületet igazának megvédését. Határozott közös fellépésre szólítjuk fel a nemzetpolitika összes szereplőjét a hasonló esetek későbbi megelőzéséért.
Érthetetlenül állunk a centenárium évében fokozódó romániai zászló- és szimbólumaink használata ellen fellépő hatósági túlkapások előtt. Ugyancsak érthetetlen számunkra tagszervezetünk, az Erdélyi Magyar Ifjak alelnökének rendőrségi beidézése az EMI-táborban a történelmi Magyarországot ábrázoló pólót viselő, vagy Árpád-sávos zászlót lobogtató fiatalok listázásának ügyében. Felhívjuk az összmagyarság és a szomszédos államok figyelmét ezekre az ügyekre, kiemelve, hogy minden ilyen lépés tovább nehezíti a kapcsolatot a többségi társadalommal. A jogtiprások ügyében minden érintett magyar szervezet támogatására hívjuk fel a figyelmet.
Felhívjuk a figyelmet a Vajdasági Magyar Diákszövetség (továbbiakban VaMaDiSz) és az újvidéki Jogtudományi Kar közötti bírósági per áprilisi jogerős ítéletére, amely kötelezővé teszi a magyar nyelvű felvételi vizsgázást, továbbá támogatjuk a VaMaDiSz-t abban a perében, amely a felvételi vizsgázáskor a nemzeti alapú diszkriminációt jelentő B2-es szerb nyelvvizsgázás ellen indult. Üdvözöljük a vajdasági gazdaságélénkítő program fiatal kezdő vállalkozókat és különösen a fiatal házaspárok házvásárlását támogató alkotóelemeit.
Muravidék tekintetében is szorgalmazzuk olyan programok elindítását, amelyek az itt élő fiatalok számára támogatják olyan társasági helyek létrehozását, amely lehetővé teszi a helyi, magyar kultúra ápolását, a hagyományaink megőrzését, programok kivitelezését. Az ifjúsági tér nagyon jó kiindulópontot nyújthatna az eddigi muravidéki innovációk bemutatására, tapasztalatcserére és azoknak a folyamatoknak a lebonyolítására és bemutatására, amelyeken keresztül a fiatalok pozitív képeket kapva, elősegítené itthon maradásukat és boldogulásukat.
A MIK üdvözli a Magyar Országgyűlés széles támogatással hozott döntését a Magyar-székely összetartozás napjának elfogadására.
A MIK támogatja a felnövekvő új tudományos nemzedék lehetőségeit összefogó kezdeményezéseket, amelyek hozzájárulnak a fiatal magyar kutató réteg szakmai és szellemi fejlődéséhez. Ennek szellemében hívjuk fel a figyelmet a Fiatal Magyar Kutatók Éve (2020) kezdeményezésre, amely nemzetpolitikai dimenziókkal összhangban erősíti a felsőoktatáshoz és az innovációs szektorhoz egyaránt kapcsolódó ifjúsági csoport helyzetét.
A MIK következő ülését 2019 tavaszán Burgenlandban tartja.
Várgesztes, 2018. november 24.