Massányi Lajos bá cserkésztiszt búcsúztatója

                               Mély fájdalommal értesítjük, hogy a szeretett
                                     édesapa, nagyapa és dédnagyapa

                                           Massányi Lajos mérnök

                                        életének 96. évében elhunyt.  

 

Búcsúztatása 2018 november 7-én 12:30 órakor volt a komáromi római-katolikus temetőben.

 

 

Mélyen tisztelt Gyászoló Család, tisztelt Gyászoló Gyülekezet, kérem, engedjék meg, hogy a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség nevében méltassam cserkésztestvérünk, Massányi Lajos bá, mozgalmunkban betöltött hivatását.

Cserkészpályáját még Érsekújvárban kezdte kiscserkészként. Cserkészcsalád volt az övék, édesapja nemcsak mint szülőként, de mint cserkészvezetőként is példaként állt az ifjú előtt. Massányi Kornél azon kevesek egyike volt, aki megkapta a Magyar Cserkészszövetség által adományozott Felvidéki, azaz a "Pro libertate" emlékérem ezüst fokozatát azért, mert a kisebbségi magyar cserkészet érdekében átlagon felüli, kimagasló érdemeket szerzett.
A II. Világháború után már a magyar cserkészet sem folytathatta nevelőtevékenységét hosszú évtizedekig. Ugyanakkor a gyermekkori élmények és a családi példa nem múltak el nyomtalanul, így Lajos bá elsőként kapcsolódott be a Felvidéken újjászerveződő magyar cserkészmozgalomba, immár Észak-Komáromban. Cserkészkörzetének elnökeként a kezdetektől a mozgalom szolgálatába állt. Hatalmas tapasztalata, szervezőkészsége hamar a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség legfelsőbb vezetői közé segítette. Körzetének vezetőjeként odafigyelt arra is, hogy ne csak Komáromban, de a körzet többi cserkészközösségével is jó kapcsolatot ápoljon, segítse őket. Több cserkészcsapat alapításánál tevékenyen közreműködött, de összefogta a körzetének öregcserkészeit is. Fontos volt számára a múlt ismerete, ezért segítette a cserkészet emlékeinek felkutatását és megőrzését, ebben maga is jó példával járt elöl, hisz sokáig ő volt a legendás komáromi cserkészvezető, Beszédes Lajos ereklyéinek őrzője.
1993-ban már a szövetségünk legfelsőbb vezetésének, az Intéző Bizottságnak tagja, majd március 6-ától annak elnöke. Ezzel kezdődött Lajos bá egy évtizedes szolgálata szövetségünk vezetőjeként, mialatt az Intéző Bizottság, később Országos Cserkésztanács, majd a Szövetségi Cserkésztanács elnökeként tette önként vállalt kötelességét. Feladata, melyet mély alázattal végzett, cseppet sem volt könnyű, hisz ez idő alatt szövetségünk életét belső viszályok, majd a Mečiar fémjelezte időszak támadásai és anyagi ellehetetlenítése nehezítette. A kitartó, következetes munka viszont itt is kifizetődött, Lajos bá cserkésztiszti fogadalmához hűen vezetőtársaival közösen fokozatosan megerősítette Szövetségünket. Hatalmas erőfeszítések árán, de stabilizálták a mindennapi cserkészéletet, biztosították a megfelelő nevelőmunkához szükséges hátteret, infrastruktúrát, sőt a meglevő rendezvények mellé újabbakat is útra indítottak. Az ő időszaka alatt sikerült megrendezni Szövetségünk első két szövetségi nagytáborát is. Szintén fontos lépés volt a Szlovák Cserkészszövetséggel megkötött együttműködési szerződés.
Kiemelt, sőt Kárpát-medence szerte egyedülálló és példaértékű eredmény volt az öt hazai legnagyobb magyar szervezetnek – a Csemadoknak, a Pedagógusszövetségnek, Szülők Szövetségének, az MKP-nak és a Cserkészszövetségünknek az összefogása, aminek eredménye az a Szövetség a Közös Célokért, mely a mai napig meghatározó intézménye szlovákiai magyar közösségünknek. Mindeközben Lajos bá az 1. sz. gróf Esterházy János vezetőképző cserkészcsapat rendes, majd tiszteletbeli tagjaként jelen volt Szövetségünk vezetőképzésében.
2013-as visszavonulását követően még további hat évig vezette a komáromi cserkészkörzetet, hogy azt 19 évi vezetői szolgálat után adja át utódjának. Folyamatosan figyelemmel követte Szövetségünk munkáját, annak mindenkori vezetését bölcs tanácsaival segítette. Mindezen szolgálatait szövetségünk csupán szimbolikusan tudta viszonozni, mikor kitüntette a legmagasabb cserkészkitüntetéssel, a Csodaszarvas érdemérem arany fokozatával.
Kedves Lajos bá! Most, hogy hazatértél Teremtődhöz az égi hazába, ismételten szeretném - szeretnénk Neked megköszönni azt a sok szeretetet, törődést, ügyintézést, tanácsot és önzetlen szolgálatot, amiben részesítettél minket, felvidéki magyar cserkészeket! Munkásságod nem felejtjük, emlékedet megőrizzük, és hűek maradva példádhoz, tevékenységünkkel nap mint nap teszünk majd azért, hogy a ránk bízott fiatalok a felvidéki magyarság támaszai legyenek!

Köszönöm, hogy meghallgattak!

Csémi Szilárd - Kismedve,
az SZMCS ügyvezető elnöke

2018.11.07.