Jelenlegi hely
Nem csak a tudás, a talpraesettség is fontos volt a cserkészek versenyén
Kassa. A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség 2018. április 20-22-e között Kassán rendezte meg éves cserkészversenyét, a Bakancspróbát. A korábban Országos Akadályverseny néven futó megmérettetést a cserkészszövetség tavaly újragondolta, hogy jobban illeszkedjen megújult nevelési programjához. A közel 200 lelkes résztvevő pedig azt bizonyítja, hogy érdemes volt új lendületet adni a versenynek.
Az egész napos versenyen összesen 23, átlagosan 6-7 fős kiscsoport – azaz cserkészőrs – mérte össze tudását és ügyességét. A Bakancspróba két részből áll: egy túrából, amely most közel 20 kilométer hosszúságú volt, és Kassa belvárosából indulva a várost körülvevő dombokon, erdőkön keresztül vezetett; illetve a túra során ún. állomásokon kapott feladatok megoldásából. A cserkészeknek az egyes állomásokon nem csak elméletben kellett bizonyítaniuk, a cserkésztörténelem vagy épp vallásismeret mellett ugyanis nagyon sok feladat a gyakorlati tudásukat, problémamegoldó képességüket mérte fel. Az egyik állomáson például sátrat kellett felállítani megadott időn belül, egy másikon pedig tüzet kellett rakniuk.
„A cserkészetben az elméleti és gyakorlati tudás egyaránt fontos. Az elmúlt években azt vettük észre, hogy gyakran saját magunkat is emlékeztetni kell arra, hogy a cserkészet nem csak a cserkészotthonokban eltöltött kiscsoportos foglalkozásokat jelenti, hanem azt is, hogy a gyerekek valóban együtt tudjanak élni a természettel. Ismerhetünk elméletben rengeteg tűzrakási módot, de ha azt még egyszer sem próbáltuk meg a valóságban, szinte nem is ér semmit. A Bakancspróba célja a versenyen túl az, hogy a cserkészeknek lehetőséget adjunk olyan dolgokat is kipróbálni, amelyet otthon nem tudnak, hozzájárulva ezzel személyes fejlődésükhöz” – mondta Szpisák Ádám, az SZMCS mozgalmi vezetője.
A cserkészek a kassai Szent Gellért Pasztorációs Központban és a MaJel épületében szálltak meg. A szombati versenyt követően a résztvevők egy közös szentmisén adtak hálát a Jóistennek, majd a szervezők Kassa főterén hirdették ki a győztes őrsöket. A junior kategóriában (10-15 évesek) a szepsi Tücsök őrs léphetett a képzeletbeli dobogó legfelső fokára, senior kategóriában (15-18 évesek) pedig a pozsonyi Békés Böglyök őrs érte el az első helyezést. A szervező 17. számú II. Rákóczi Ferenc cserkészcsapat (Kassa) az eredményhirdetést követően teaházzal, filmvetítéssel, társasjátékokkal kedveskedett a résztvevőknek.
„Régen volt már Kassán ilyen nagy cserkészrendezvény, nagyon örülök, hogy ennyien részt vettek rajta szövetségünkből. Mivel az SZMCS csapatainak nagy része az ország nyugati részén működik, a gyerekek közül sokaknak most volt először lehetőségük ellátogatni keletre. Jó érzés tudni, hogy a verseny adta élményén túl egy szép várost is felfedezhettek a gyerekek. Kassa nagyváros, mégis élhetően közel van a természethez, és ezt az érzést igyekeztünk átadni a gyerekeknek a Bakancspróbán is” – mondta Horváth Dániel, a kassai cserkészcsapat parancsnoka.
Fotók: SZMCS, Németi Róbert
A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségről
A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség 1990. március 11-én alakult újjá, jelenleg közel 1400 tagot számlál. Az elmúlt közel három évtized alatt Szlovákia legnagyobb magyar gyermek- és ifjúságnevelő szervezetévé nőtte ki magát. Gyermekekkel és fiatalokkal egyaránt, heti szinten önkéntes nevelőmunkát folytat. Évente több országos rendezvényt szerveznek, 2017 nyarán pedig kiemelt rendezvényeként megszervezte az egész tagságot megmozgató összmagyar Szövetségi Nagytábort. A cserkészcsapatokban hónapról hónapra több száz gyermek számára teszik lehetővé a játszva fejlődés élményét.
Sajtókapcsolat:
Juhász Szabó Csilla
kommunikációs vezető
E-mail: press@szmcs.sk
Telefon: +421 907 55 87 97
A projektet támogatta a Szlovák Köztársaság Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sport Minisztériuma a "Programok az ifjúságnak 2014-2020" támogatásából, mely ügyintézője a IUVENTA - Szlovák Ifjúsági Intézmény.
Tento projekt bol podporený z dotácie Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Programy pre mládež 2014-2020", ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.