Jelenlegi hely
Ősi tudás rovásírás-vetélkedő és műveltségi találkozó
A Palóc Társaság 2019-ben is meghirdette az Ősi Tudás rovásírás-vetélkedőt és műveltségi találkozót. Jelentkezési határidő 2019. március 25.
Az ŐSI TUDÁS című rovásírás-vetélkedő és műveltségi találkozó célja megismertetni és megszerettetni a magyar fiatalokkal ősi műveltségünket, magyar kulturális örökségünket, a magyar rovásírást, elmélyíteni fiataljainkban a magyarsághoz való tartozás felemelő érzetét és szilárd tudatát, mert Sajó Sándorral valljuk: „Magyarnak lenni büszke gyönyörűség!”
Tudnivalók
- Főszervező: Palóc Társaság
- Társszervező: Felvidéki Rovók (FeR)
- A vetélkedő szervezése
A vetélkedő meghirdetése után ajánlatos iskolai fordulót szervezni. Így a vetélkedő három fordulóból áll: helyi válogató, körzeti elődöntő és országos döntő. A jelentkezők körzetbe való osztását a főszervező az érintettekkel együtt végzi el.
- Korosztályok
A – alsó tagozatos III-IV. évfolyam
B – felső tagozatos V-VI. évfolyam
C – felső tagozatos VII-VIII. évfolyam
D – IX. évfolyam + középiskolás
E – felnőtt (18+)
- Korosztályok szerinti kötelező feladatok a körzeti elődöntőkön
A – 4 – 4 sor terjedelmű átírás rovásírásról latin betűsre és fordítva + hangos olvasás: 2 sor terjedelmű szöveg rovásírással
B – 5 – 5 sor terjedelmű átírás rovásírásról latin betűsre és fordítva + hangos olvasás: 3 sor terjedelmű szöveg rovásírással
C – 6 – 6 sor terjedelmű átírás rovásírásról latin betűsre és fordítva + hangos olvasás: 4 sor terjedelmű szöveg rovásírással
D – 7 – 7 sor terjedelmű átírás rovásírásról latin betűsre és fordítva + hangos olvasás: 5 sor terjedelmű szöveg rovásírással
E – 8 – 8 sor terjedelmű átírás rovásírásról latin betűsre és fordítva + hangos olvasás: 6 sor terjedelmű szöveg rovásírással
- Korosztályok szerinti kötelező feladatok az országos döntőn
Ugyanaz, mint az előző pontban, valamint minden korosztályban magyarítás rovásírással (idegen szavak magyar megfelelőjének ismerete megadott szómennyiség alapján, amely a FeRo honlapján lesz megismerhető) korosztályonként meghatározott mennyiségben: A – 5 szó, B – 10 szó, C – 15 szó, D – 20 szó, E – 25 szó, továbbá minden korosztályban rovásemlékek felismerése kiválasztási módszer alapján
- Szabályok és értékelési szempontok
– Kizárólag Forrai Sándor ábécéjét használjuk írásban és olvasásban, jobbról balra haladva
– A feladatok megoldásához segédeszköz nem használható
– Az olvasási feladatok előtt minden A korcsoportú diáknak joga van 1 perc, a B, C, D, E korcsoportnak pedig 2 perc felkészülési időt kérni.
– Az A korosztályúak olvasásánál nem hiba a szótagismétlés vagy az önmagát kijavított/észrevett tévedés. A túl hosszú (kb. 10 mp) várakozás után az olvastató besegíthet a diáknak, hogy haladjon, de a besegítés már 1 hibapontnak számít.
– A B, C, D, E korosztályúaknál olvasás közben hibának számít a két szó közötti hosszú szünet tartása-megakadás (kb.7 mp) és a hibásan elolvasott szó, ha a vetélkedő diák nem javítja ki – mindegyik hiba 1 hibapontot eredményez. A szó vagy a szótag kétszeri kezdése, a rosszul felolvasott szó újbóli, helyes felolvasása már nem számít hibának.
– az írásbeli feladatok megoldására szánt idő minden korosztályban legtöbb 50 perc. Ez elegendő idő arra, hogy a rovásábécé betűit szabályos alakban írja le a tanuló. Ha mégis vét ez ellen, akkor a nem szabályosan írt, de felismerhető, mással nem összetéveszthető betűt többszöri előfordulás esetében is csak egyszer kell hibának számítani, s ez 1 hibapontot von maga után.
– A d, gy, i, r és a hasonló, ferde vonalat tartalmazó rovásírásos betűk közül csak a ferde vonalas változat számít szabályosnak.
– Szintén szabályosak a rovásírásos betűknél mind a kerekített, mind a szögletes változatú betűtípusok (pl. a h, ly, f rovásírásos megfelelője).
– A kihagyott betűért 1 hibapont jár. Ahány hiba, betűkihagyás fordul elő egy szóban, annyi hibapontot von maga után.
– A latin betűs szöveg kétpontos magánhangzós alakjait (ö, ő, ü, ű) kétpontos ékezettel írjuk, nem pedig vízszintes vonallal. Ha valaki mégis vét e szabály ellen, akkor minden nem szabályosan írt magánhangzó egyszeri 1-1 hibaponttal sújtandó, függetlenül attól, hányszor fordul elő az átírásban.
– Az átírásnál mindenképpen a folyóírás ajánlott, a nyomtatott betűk használata kerülendő. A latin betűkre való átírás során használni kell a kis- és nagybetűket is. Tilos a szöveget végig nyomtatott nagybetűkkel írni (a tulajdonnevek jelölése miatt).
– Az írásjelek ,., ,, ?, !, :, ;, -, „ ”, ( ) és az ékezetek elhagyása 1 hibapont. Az írásjeleket használhatjuk latin betűs írásmód szerint is és tükörírásos változatban is.
– Szavak kihagyásáért 3 hibapont jár (az s kötőszó és az a, az, egy névelők kihagyásáért esetenkénti 1-1 hibapont).
– A k írása csak EK vagyis ( ) alakban fogadható el. Többszöri be nem tartása is csak egyszeri 1 hibapontot eredményezhet
- A szövegben számjeggyel írt számot az átírásban is számjeggyel kell írni és fordítva, a szövegben betűvel írt számnevet az átírásban is betűvel kell írni. Ennek figyelmen kívül hagyása 3 hibapont (figyelni kell az arab és római számok megkülönböztetésére is!)
– A szám számjeggyel való hibás átírásánál annyi hibapontot számolunk, ahány számjegyből áll az arab szám (pl. ha 997 helyett 887-et ír a vetélkedő, akkor 2 hibapontot kap a hibás átírásért). Az A korcsoport körzeti fordulójának feladatlapja nem tartalmazhat számjeggyel írt számot, a döntős feladatlapjuk is csak 1-től 100-ig tartalmazhat számjegyet.
– Követelmény a jól látható szóköz két szó, illetve két mondat között. Az e tagolás ellen vétő egyszeri előfordulás esetén 1 hibapontot kap. Ha a vétség 2 alkalomnál többször fordul elő, akkor is csak 2 hibaponttal sújtandó.
– Követelmény a jól olvasható, szép írás is mind a rovásírásos, mind a latin betűs átírás során. A különösen nehezen olvasható, csúnya írás egyszeri 2 hibapontot eredményez.
– Az átírás során nem alkalmazható sem összerovás, sem rövidítés. Ha mégis előfordul, akkor egyszeri 1 hibaponttal sújtandó.
– Az átírásnál a hibákat 20 hibapontig javítjuk és számoljuk, tovább nem.
– A végső sorrend a hangos olvasás és az átírási feladatokban ejtett kevesebb hibaszám alapján alakul ki.
– Döntetlen esetén a hangos olvasásra és az írásbeli feladatokra felhasznált kevesebb idő dönt. Ha ezután is maradna a döntetlen eredmény, akkor két, nem érintett tanár jelenlétében új, ismeretlen rovásírásos szöveg hangos olvasására fordított kevesebb idő ill. kevesebb ejtett hiba dönti el a helyezést.
– A feltüntetett szabályok betartását követve történik az értékelés.
– A vetélkedőn jelenlévő felkészítő köteles részt venni az írásbeli feladatok javításában
– Az országos döntőbe azok az 1 – 5. helyen végzett tanulók kerülnek saját körzetük elődöntőiből, akiknek hibapontjaik száma nem haladja meg a 10-et!
- Résztvevők és részvételi föltételek – kérjük betartani a jelentkezéskor!
Jelentkezhetnek: korosztályonként hárman egy-egy tanintézményből az alap- és középiskolák tanulói, művelődési házak, egyesületek, cserkészet stb. keretében működő szakkörök tagjai valamint felnőttek önállóan. Minden szervezett csoportból (iskola, szakkör, klub, egyesület, cserkészcsapat stb.) egy értékelésre felkészült személyt kérünk a jelentkezési lapon megnevezni!
- Jelentkezéskor az alábbi adatokat szükséges megadni:
a vetélkedő személy neve
korosztálya (A, B, C, D, E)
életkora (ahány éves a jelentkezéskor)
a küldő intézmény vagy szervezet neve
a település neve, ahol az intézmény vagy szervezet működik
a felkészítő személy neve (ha van felkészítő)
a felkészítő és/vagy a jelentkező villámlevélcíme és telefonos elérhetősége
az értékelésben résztvevő személy neve
a benevezett jelentkező helyett újat (nyomós ok: pl. betegség miatt) a körzeti döntőn elfogadunk.
- Díjazás
Valamennyi résztvevő emléklapot és a leendő támogatóknak köszönhetően jutalmat kap a körzeti döntőn. Az országos döntőn az öt korosztály első három helyezettjének díját biztosítjuk.
- Egyéb
Minden jelentkező köteles idegen nyelvű felirat nélküli vagy kizárólag magyar feliratos öltözetben megjelenni minden fordulóban (ezt a követelményt betartatni a felkészítő feladata)! Ennek be nem tartása a vetélkedőből való kizárást eredményezheti!
- A fölkészüléshez ajánlott irodalom
Forrai Sándor: A magyar rovásírás elsajátítása
Friedrich Klára rovásírás tankönyvei és szakköri ötlettárai
Dittler Ferenc: Az ősi magyar rovásírás és mai alkalmazásai
A Forrai Sándor Rovásíró Kör honlapja: www.rovasirasforrai.hu
A felvidéki rovók honlapja: www.felvidekirovok.hu vagy www.felvidekirovok.sk
- Jelentkezési határidő:
2019. Kikelet hava (március) 25., vasárnap.
Későbbi időpontban jelentkezést nem fogadunk! A jelentkezési lapot a fenti pont szerint pontosan kitöltve, minden kért adatot megadva a következő címre kell küldeni: z.urban@paloctarsasag.real-net.sk
A jelentkezőknek részletes felvilágosítást tartalmazó meghívót küldünk.
- Időpontok és helyszínek 2019-ben:
Keleti körzet – Harkács: Szelek havának, azaz április 5. napján, pénteken
Középső körzet – Dunamocs: Szelek havának, azaz április 26. napján, pénteken
Nyugati körzet – Dunaszerdahely: Ígéret havának, azaz május 3. napján, pénteken
Országos döntő – Gúta, Ígéret havának, azaz május 10. napján, pénteken
Csak rajtunk, magyar iskolákon, szervezeteken, egyesületeken, cserkészcsapatokon múlik, tudjuk-e folytatni a rovásírás újratanulását, népszerűsítését, elfogadtatását vagy újabb csorbát szenved a felvidéki magyarság nemzettudata!
Várjuk hazafias gondolkodású magánszemélyek, vállalkozók jelentkezését, akik szívügyüknek tekintik a magyar kulturális örökségünk megőrzését és fejlődését szülőföldünkön s ezért lehetőségük szerint adományukkal támogatják a helyi, a körzeti és az országos rendezvényünket. ,
Várjuk az alap- és középiskolás magyar fiatalok továbbá a felnőttek jelentkezését.
Mindenkinek sikeres felkészülést, tisztes helytállást kíván
a Palóc Társaság és a Felvidéki Rovók!
E-mail: z.urban@paloctarsasag.real-net.sk,
Telefon: 047 488 53 13