Jelenlegi hely
Tardoskedden zárult a Sík Sándor-emlékfélév
Az MKPK Külföldi Magyar Lelkipásztori Szolgálata és a tardoskeddi 60. Számú Sík Sándor Cserkészcsapat rendezte meg a neves piarista szerzetes, költő emlékére szervezett rendezvénysorozat záróeseményét november 23-án a felvidéki Tardoskedden.
A Szemben a nappal című, szentmisét és kulturális gálaműsort magába foglaló rendezvény egyúttal a Sík Sándor nevét viselő cserkészcsapatok találkozója is volt, ahol a helyieken kívül a budapesti 2. számú Sík Sándor Piarista Cserkészcsapat, valamint a szombathelyi 51. számú Sík Sándor Cserkészcsapat is részt vett. A program szentmisével kezdődött, amelyet Michalovič Viliam plébános köszöntője után a Marosszentgyörgyről érkezett Baricz Lajos és a jelenleg Alsóbodokon szolgáló Puss Sándor jezsuita szerzetes mutatott be. A zenei szolgálatot cserkésztestvérünk, a tardoskeddi származású Lantos Borbély Katalin látta el, aki korábban a Kicsi Hang együttesben énekelt, jelenleg a For You acappella énekkar tagja.
A szentmisét gálaműsor követte a faluházban. Száraz Bernadett, a tardoskeddi 60. Számú Sík Sándor Cserkészcsapat parancsnoka köszöntötte a jelenlévőket. Örömét fejezte ki, hogy Kastl, Bécs, London, Innsbruck, Párizs és Genf után Tardoskedden zárul a Sík Sándorra emlékező műsorok sora; valamint azért, hogy három, Sík Sándor nevét viselő cserkészcsapat találkozhatnak egymással ez alkalommal, amire korábban még sosem volt példa.
Tóth Marián, Tardoskedd polgármestere emlékeztetett arra, hogy 2000-ben Asztalos Orsolya vezetésével alakult meg a helyi cserkészcsapat, amely nem véletlenül kapta a nevét Sík Sándorról. "Az ő nevéhez is fűződik a magyar cserkészet megalapítása. Költői, tudományos munkássága, papi szolgálata számos elismerést hozott számára." Arról is beszélt, hogy napjainkban, amikor az oktatásügy sok problémával küzd, mindennél fontosabb az erkölcsi és a hitbéli példamutatás. Ebben járt elöl Sík Sándor, aki keresztény szellemiségben nevelte a fiatalokat, és arra tanította őket, hogy az így kialakított értékrendet a társadalom javára fordítsák. Életútja a mai felnövekvő generáció számára példaértékű” – méltatta a névadó munkásságát a község polgármestere.
A cserkészek ezután együtt énekelték el a cserkészindulót, amelynek szövegét Sík Sándor írta; majd a csapatok bemutatkozása következett.
A tardoskeddi cserkészcsapat tizenkilenc tagja lépett a színpadra, s miután a legkisebbek, Varga Viktória, Bíróczi Dóri és Takács Tamara előadták a csapat névadójának A hajnal szerelmese című versét, a tizenkilenc cserkész gitárkísérettel elénekelte az Ismerős Arcok Nélküled című, tiszteletbeli himnusszá magasodott dalát, alaposan meghatva és meg is énekeltetve ezzel a közönséget.
Az esemény Baricz Lajos marosszentgyörgyi papköltő és plébániájának Simon Kinga kántor által alapított és vezetett Szent Cecília Együttese előadásával folytatódott. Az együttes november 22-én, Szent Cecília emléknapján ünnepelte megalakulásának tizenötödik évfordulóját. Ez alkalomból a tardoskeddi ünnepen szintén jelen lévő Kovács Nóri énekes köszöntötte őket. Baricz Lajos atya is elhozta verseit, melyek közül többet kifejezetten erre az ünnepre írt. Versek, megzenésített költemények hangzottak el a műsor hátralévő részében. A tardoskeddi magyar cserkészek külön verset kaptak!
Az agapé után az ünneplők egy része visszatért a templomba, csatlakozva a jövő évi budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra való felkészülés jegyében szervezett világméretű szentségimádáshoz. Baricz Lajos atya vezetésével dicsőítették az Oltáriszentségben jelen lévő Jézust. A szentségimádás után Krisztus Király vasárnapja előesti szentmiséjét ünnepelték, amin a jelenlévők mindegyike részt vett, noha aznap délután ez már a harmadik szentmise volt a község templomában…
A tardoskeddi rendezvény a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Külföldi Magyar Lelkipásztori Szolgálatának 1 Plusz 1 Misszió programja keretében szervezett, Sík Sándor születésének 130. évfordulójához kapcsolódó rendezvénysorozat Kastl, Bécs, London, Innsbruck, Párizs és Genf utáni hetedik állomása, egyben záróeseménye volt.
A tardoskeddi ünnepi alkalomról bővebben olvashattok a Magyar Kurír katolikus portálon, valamint a felvidek.ma hírportálon is.