Új, trópusokról származó kullancsok!!!

Kedves cserkésztestvérek!

A Hyalomma kullancsnak, ami már Szlovákiában is megjelent, a csípése szintén veszélyes, a krími-kongói vérzéses láz (krymsko-konžská hemoragická horúčka) vírusát hordozhatja. Az információgyűjtésről www.kullancsfigyelo.hu honlapon bővebb információhoz juthatunk, a felismerésüket a "Tudnivalók" alatt láthatjuk. A kullancsok okozta veszélyek elkerülésén túl az eddig szokásos rendszeres ellenőrzések (ön és egymás ellenőrzése) mellett segíthetünk erről az újabban megjelent, veszélyt is jelentő kullancsfajról információ gyűjtéssel is.  Kérlek segítsetek Ti is ebben, hisz A cserkész ahol tud segít!

Mit kell tudnunk erről a kullancsról?

Ez a kullancsfajta több tulajdonságában is eltér az idehaza megszokott kullancsoktól: ilyen például a nagyobb testméret, valamint a sávozott láb.

A krími-kongói vérzéses láz átadása szempontjából ez a Hyalomma kullancs  a legveszélyesebb kullancsfaj számos más veszélyes kórokozó hordozása és terjesztése mellett. A többi fajtársával ellentétben jól lát, gyors, ügyesen mozog, így könnyebben meg is kapaszkodik, és fertőz ha megfertőztek, a panaszok 1-13 nappal a fertőzés után jelennek meg.

Hyalomma kullancs fertőzésének jelei: ingerlékenység, magas láz (akár hetekig is fennállhat), hátfájás, ízületi fájdalom, gyomorfájás, gyengeség. Vörös szem és torok, valamint kipirult arc jellemzi, súlyos esetekben sárgaság, a betegség előrehaladtával gyakori orrvérzések és véraláfutások jelennek meg.

Az utóbbi időben tapasztalható enyhe teleknek köszönhetően ez a két faj – sok más társával együtt – már képes túlélni Európa északabbra fekvő területein is, egyedeket találtak többek között Svédországban, Németországban és az Egyesült Királyságban is. Főleg a vándormadarakkal kerülnek be hozzánk. A felmelegedés okozta fajvándorlás mellet a Hyalomma fajok sajnos más szempontból is figyelemre méltóak, ugyanis képesek , többek között a Krími-Kongói vérzéses lázat okozó vírust is.

 

Nem árt elismételni azt sem, hogy:

A) Hogyan előzzem meg a kullancs-csípést?

A Hyalomma fajok az év melegebb hónapjaiban a legaktívabbak, tavasztól egészen ősz végéig, ebben az időszakban fontos a fokozott figyelem. Lehetőség szerint kerülje a magasabb aljnövényzettel fedett, gazos, bozótos területeket. Ha erre nincs mód, például kirándulás vagy kertészkedés közben, érdemes minél zártabb ruházatot viselni. A megelőzés legfontosabb eszköze a kullancsvizit, azaz a saját, és méginkább családtagjaink testfelületének alapos átnézése.

B) hogyan szedjük ki a kullancsot?

A kullancsot nem szabad semmivel bekenni, nyomogatni, tekergetni, mert a Lyme-kórokozót tartalmazó gyomornedveit ilyenkor könnyen beöklendezheti a bőr alá. Lehetőleg csipesszel a rovar fejénél megfogva húzzuk ki úgy, hogy a bőrünkön kis sátor keletkezzen, ne akarjuk kitépni! Így elkerülhetjük, hogy a kullancs feje beszakadjon. A patikában kapható, acélból készült kullancscsipesz jól használható. Bár nehéz vele megfogni a kullancsot, de ha ügyesek vagyunk, úgy tudjuk a parazitát eltávolítani, hogy közben nem nyomjuk össze a testét.
Az előbbiek értelmében ne használjunk krémeket, olajat, zsírt, kölnit és ne tekergessük a kullancsot!
Hagyjunk viszont fél percet, miután megfogtuk a bőrhöz közel, és lassan húzni kezdtük, hogy a parazita maga eressze el a bőrünket, így nem kell attól tartani, hogy beszakad a szájszerve. Tehát megismételjük: lassan, hogy a bőrünkön kis sátor keletkezzen, úgy húzzuk ki, ne akarjuk kitépni!
Ne fertőtlenítsük a csípés helyét. A kullancs már a vérszívás kezdetétől egy kapilláris érbae ereszti vissza a számára hasznosítható tápanyagtól mentes vérsavót, ezzel együtt a kórokozókat is. Ennek megfelelően a baktériumok szétáradnak a szervezetben, a fertőtlenítőszer legfeljebb helyi irritációt okoz (Lyme betegség gyanúját keltve), de nem éri utol a vérpályában, illetve a bőr mélyebb rétegeiben szaporodó Lyme baktériumot.

FONTOS!
Az eltávolított kullancsot ne nyomjad össze és ne dobjad el! Ezt az élő kullancsot nedves vattába becsomagolva (hogy ne szökjön meg) és igelitzacskóba vagy üres fiolába téve küldjed el vizsgálatra, mert csak laboratóriumi vizsgálat során derülhet ki, hogy az adott kullancs tartalmaz-e Lyme-kórt okozó baktériumot.
Magyarországon: Dr. Földvári Gábor, PhD, Ökológiai Kutatóközpont, Evolúciótudományi Intézet, 1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 29-33.
Szlovákiában ide kell küldeni: Virologický ústav, Biomedicínske centrum, SAV, Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava
szükséges mellécsomagolni ezt a megrendelő kísérőnyomtatványt is kitöltve

Nem árt, ha látod! Különböző Magyarországon megtalálható kullancsfajták képeit itt találod.

 

Szlovák nyelvű írások:
az új kullancsokról
Kullancsvizsgálat megrendelése
Fontos információk
vysetrenie.zoznam.sk