Výcvik kormidelníkov u slovenských vodných skautov

Členovia ZSMN sa zúčastnili na strane účastníkov a na strane vodcov výcviku kormidelníkov v organizácii Slovenského Skautingu. (KK2012-Kormidelnícky kurz)

V článku si môžeš prečítať referát Dávida Borku, kapitána jednej z lodí.

 

Voľakedy dávno, ešte keď som bol malý chlapec, pri našom skautskom dome mali svoje skautské stretká aj novozámockí slovenskí skauti. Ako som rástol, týchto stretiek ubúdalo a ja si už len pamätám asi toho posledného z nich (nie, nebol to Bruce Willis) – chalana s okuliarmi, bicyklom a obrovským zámkom na bicykel....

Žiaľ, nemôžem konštatovať, že by sme mali so Slovenským skautingom až tak veľa spoločných akcií aj napriek tomu, že salutujeme v jednej a tej istej krajine. Lady sa pohli a prelomili až v roku 2008, keď sme sa ako ZSMN prvýkrát zúčastnili vodáckeho jamboree s názvom AQUA 2008, kde sme boli zodpovední za kanoistiku. Práve počas tohto jamboree sme sa mohli stretnúť s hlavnými „poháňacími motormi“ slovenského vodáckeho skautingu.

 


Pred niekoľkými mesiacmi sa mi ozval Trysko, kapitán Námornej akadémie vodných skautov(NAVS), že by bol rád, keby sa zopár našich členov zúčastnilo KK2012 – výcviku kormidelníkov. Keďže je to odlišný typ výcviku ako sú tie naše vodácke výcviky, pomyslel som si, že účasť na tomto výcviku by pre nás mohla byť veľmi prospešná – a tak som potvrdil účasť.

Tu by som rád vyzdvihol meno Kiss Kata Zsófie z Nových Zámkov, ktorá sa podujala na to, že ako dievča s maďarským materinským jazykom a najmä sama, sa zúčastní na tomto fyzicky a duševne ťažkom a namáhajúcom výcviku a ešte navyše v slovenčine.

Keďže existuje zopár rozdielov medzi naším vodáckym výcvikovým systémom a systémom SLSK, rád by som spomenul aspoň zopár z nich.

Existujú „suchozemské“ a vodácke skautské oddiely, ktoré sa nazývajú Prístavmi. Vedúci zboru sa nazýva kapitán, radcovia sú kormidelníkmi. Okrem týchto pozícií sa môžu na vyššie priečky vyšplhať aj členovia družiny – môžu sa stať napr. plavčíkmi či člnármi.

Všetko toto sa odohráva vo vodáckej rovnošate, Popeyeovskej čiapke, v námorníckom duchu a s mnohými vodnými programami.

 

Samotný výcvik sa konal v duchu Fraklinovej expedície pod velením 4 kapitánov a 8 vodcov. Výcviku sa zúčastnili najmä tí mladí ľudia, medzi 13-17 rokmi(kadeti), ktorí sa aj v budúcnosti chcú zaoberať mladšími skautmi.

 

Program KK 2012, ktorý sa uskutočnil počas troch víkendov troch po sebe idúcich mesiacov bol nasledovný:

1. víkend: prednášky

Kadeti sa zúčastnili ťažkej zápisnej procedúry, ktorá sa končila u lodného lekára. Po tomto dostali svoju lodnú knižku Pokračovalo sa radom prednášok, ktoré však boli okorenené aj drobnými zaujímavými informáciami typickými pre život námorníka. V nedeľu predpoludním si kadeti v trenčianskej plavárni vyskúšali plávanie,  záchrana topiaceho, obrat-eskimák (na kajakoch) .

 


2. víkend: vodný splav a túra

Neoprén, vesta, helma, rafty a nezabudnuteľný zážitok. Popoludní sa na vode s kadetmi vymenili organizátori Aqua programu tohtoročného stredoeurópskeho jamboree. Tu som sa mohol stretnúť aj s mojimi už dobre známimi starými priateľmi z nášho zväzu. Boli tu totiž na stretku ohľadom vodného programu - náš zväz je počas jamboree zodpovedný za bezchybný priebeh kanoistiky. Večer sme si zatancovali na námorníckom plese so živou hudbou, vychutnali si menu lodného kuchára a zahrali sme sa zopár hier. Počas tohto večera sme sa zúčastnili aj krstín lodí H.M.S. Terror a H.M.S. Erebus, ktoré boli vyrobené Bidlom na počesť KK 2012.


3. víkend:  4 Ohne bojová hra

Trysko si želal, aby sa účastníci dostali do takého prostredia, kde funguje maďarský skauting. Takto sme sa dostali až k Plášťovciam, pri lesy pri Ipeľských Uľanoch.

100 hektárov, 120 účastníkov, 24 hodín, 4 družstvá, 16 zastávok, malovanie na tvár, diviaky, zdravotnícky dozor.....

Kadeti sa hry zúčastnili už so svojou dvojčlennou posádkou, ktorú si dôkladne vybrali už doma. Spolu s posádkou potom prebádali terén, obsadzovali zastávky, vykonali úlohy a pomocou vytiahnutia šatky bojovali za svoj život alebo za cenný skalp.

Katiina posádka pozostávala z členov 7.zboru Gergelya Czuczora z Nových Zámkov, konrétne z Csuport Virág Emmi a Kis Mátyás Andrása. Títo dvaja si zaslúžia pochvalu za ich odvahu a výdrž.



Počas kurzu si kadeti mohli dobrovoľne vypracovať aj svoj vlastný projekt pre roverov. Ak tento bod absolvovali, mohli si na golier pripnúť znak RS (rover scout).

V mene NAVS by som sa chcel poďakovať vedeniu ZSMN za podporu a skautom zo zboru sv. Juraja v Plášťovciach za pomoc pri zorganizovaní bojovej hry a pomoc pri logistike.

 

Dawkie