Az SZMCS

SZMCS

A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség (SZMCS) non-profit szervezet, amely a fiatalok nevelésével foglalkozik.  Az SZMCS célcsoportja a szlovákiai magyar fiatalság, elsősorban számukra van kidolgozott nevelési programja, de felnőtt tagjai is vannak. Cserkészek országszerte megtalálhatóak, ezért a szövetség kicsi egységekre, cserkészcsapatokra bomlik az ország településein. A szövetség működtetését szinte kizárólag önkéntesek végzik.

 

Célkitűzéseink: a szlovákiai magyar gyermekek és ifjúság valláserkölcsi magatartását, testi és szellemi képességét fejleszteni kívánó nevelés a cserkészet eszméinek szellemében, továbbá a cserkészeszmék továbbvitelének és megtartásának támogatása felnőtt korban is.

 

A Szövetségünk 1372 tagja 42 cserkészközösségben működik Dél-Szlovákia magyarlakta helységeiben, Pozsonytól egészen Királyhelmecig (többek között: Pozsonypüspöki, Csenke, Fél, Dunaszerdahely, Bős, Nádszeg, Nyitrageszte, Érsekújvár, Révkomárom, Nagymegyer, Ipolyság, Léva, Fülek, Szepsi, Kassa, Királyhelmec)

 

Szövetségünk tagjainak korosztály szerinti felosztása: kiscserkészek (7-10 év között) cserkészek (10-15 év között) rovercserkészek (15-20 év között) felnőttcserkészek (20-60 év között) öregcserkészek (60 év felettiek)

 

A cserkészet gerincét a heti kiscsoportos találkozók, az ún. őrsi összejövetelek alkotják. Ez a kiscsoport általában 6-8 hasonló életkorú tagból áll, élükön egy szakképzett vezetővel. A heti összejövetelek mellett rendszeresen nagyobb programokat is szervez a cserkészcsapat, hol csak tagjai számára, hol más csapatokkal összefogva.

 

Megalakulás időpontja: 1990. március 11.

Székhely: Dunaszerdahely, Szent István tér 296/6.

Jogi forma: polgári társulás